Co tě rmoutí, duše má

Písně německého baroka pro zpěv a gambový consort.

Nědele 20. července 2014 19:00 — sál Ogilvy, hrad Špilberk, Muzeum města Brna, Špilberk 1, 662 24 Brno.

Voce di Cordi:

Program

Johann Christoph Bach (1642 – 1703)Ach, dass ich Wassers gnug hätte (Lamento)
Heinrich Schütz (1585 – 1672)Also hat Gott die Welt geliebt   (Geistliche Chormusik)
Heinrich Schütz (1585 – 1672)Erbarm dich mein, o Herre Gott
Christoph Bernhard (1628 – 1692)Was betrübst du dich, meine Seele
Isaac Posch (? – 1623)Balleto I à 4
Dietrich Buxtehude (1637 – 1707)Klag–Lied   (Žalozpěv, 1. a 7. sloka)
Dietrich Buxtehude (1637 – 1707)Jubilate Domino   (Psalm 97/Žalm 98, 4–6)
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)Contrapunctus I   (Umění fugy)
Franz Tunder (1614 – 1667)Salve mi Jesu
Franz Tunder (1614 – 1667)Ach, Herr, lass deine lieben Engelein

►►►  Texty písní.

O programu

Skladby raného německého baroka a zvláště pak ty pro violové consorty se v České republice provozují málo. Zde představujeme ucelený program složený pouze ze skladeb daného období a lokalizace (výjimkou je instrumentální skladba J. S. Bacha zařazená do středu koncertu jakožto skladba vrcholného syntetika). Ze skladatelů, kteří budou na koncertě představeni, bychom především rádi upozornili na F. Tundera, předchůdce D. Buxtehude, jehož vokálně-instrumentální skladby se u nás dosud koncertně neprovozovaly.

Pro skladby daného obsazení je až na několik výjimek typické žalostné, lkavé, smutné až melancholické ladění. Tematikou skladeb tak bývá pláč nad ztrátou blízkého člověka, lítost nad hříchy, strach ze smrti. Neodmyslitelnou součástí programu je však také jedna z nejslavnějších skladeb pro alt a sólovou violu da gamba — oslavná a rytmická skladba Jubilate Domino od D. Buxtehudeho a ryze instrumentální taneční skladba od I. Posche.

Voce di Cordi

Ansámbl Voce di Cordi složený z pěti hráčů na violu da gamba, zpěvačky a hráče na klávesové nástroje vzniknul roku 2013 v Praze. Původně bylo účelem pouze jednorázové provedení skladeb pro violový consort a alt, přičemž některé skladby zazněly v České republice v obsazení danými nástroji při koncertu poprvé. Po příznivých ohlasech se však ansámbl rozhodnul v koncertování pokračovat. Vzhledem ke specifickému obsazení se soubor specializuje na skladby doby renesanční a raně barokní.

Někteří muzikanti z ansámblu jsou současně profesionálními hráči na moderní či barokní violoncello (Balázs Adorján, Jakub Michl), jiní se specializují na violu da gamba již od počátku (Pavel Drbal), či jsou profesionály i ve hře na jiné hudební nástroje (Pia Frenzel – kytara, Martin Gedeon – cembalo). Jako host se s ansámblem představí Magda Uhlířová, která vystudovala hru na violu da gamba v Lipsku a Brémách. Nedílnou součástí ansámblu je absolventka brněnské Akademie staré hudby, Marie Žárská, duše projektu. Její nižší hlasová poloha a témbr společně s violami rezonují v lehce melancholickém projevu. Na klávesové nástroje ansámbl doprovodí Lukáš Vendl, kantor a varhaník věnující se především poučené interpretaci barokní hudby.

Zpět

Děkujeme

Koncert se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna.

Projekt „Letní festival staré hudby“ se uskutečňuje ve spolupráci s Muzeem města Brna.

Logo Ministerstva kultury Logo Statutárního města Brna Logo Muzea města Brna