Vivaldi: blue-jazz star!

Antonio Vivaldi: Le quattro staggioni tradiční skladba v netradičním podání slovensko-rakouské kapely.

Pondělí 4. května 2015 20:30 (otevření klubu 19:00) — Metro Music Bar, Poštovská 6 (Alfa-Pasáž), 602 00 Brno.

Collegium Wartberg (SK) — Ján Krigovský (umělecký vedoucí).

Program

Antonio Vivaldi (1678 – 1741): Le quattro stagioni:

Collegium Wartberg vám představí Vivaldiho známý cyklus houslových koncertů Le quattro staggioni (Čtvero ročních dob) v nové hudební fúzi, volné nespoutané jazzově-barokní hudební fantazii a improvizaci. V dnešní době není již překvapivé propojování staletí a vytváření imaginárních mostů hudby staré a hudby současné. Program nabízí hluboký umělecký zážitek, ale i uvolnění a pohnutí lidské mysli, až na hranici možného pochopení hudebního textu a lidské fantazie.

Collegium Wartberg

Barokní souborJazzový soubor
Fritz Kirchner — barokní housle
Florian Hasenburger — barokní housle
Ľubo Nedorost — barokní housle
Ján Gréner — viola
Ján Krigovský — violone
Jan Čižmář — theorba, barokní kytara
Ján Prievozník — basso grosso
Metod Podolský — basso grosso
Stano Palúch — housle, mandolína
Michal Vavro — jazzová kytara
Ján Krigovský — kontrabas
Ján Krigovský — umělecký vedoucí

O umělcích

Collegium Wartberg je občanské sdružení, ve kterém se dobrovolně stýkají profesionální sólisté, hudebníci, zpěváci, tanečníci a členové slovenských, ale i zahraničních orchestrů a hudebních těles. Taktéž nadšenci a propagátoři se zájmem o jazz, folk a jiné hudební žánry. Zakladatelem Collegia Wartberg je mezinárodně uznávaný umělec a kontrabasista Ján Krigovský.

Myšlenka sdružení Collegium Wartberg se zrodila již dříve. Premiéra Collegia se však konala 1. května 2012 na mezinárodním celoročním benefičním hudebním festivalu Musica Perennis Iuventus v Senci, jehož je Collegium Wartberg i organizátorem.

„Hudba a tanec na dvoře krále Ludvíka XIV. ve Versailles” byl první program hraný na barokní nástroje a podpořený tanečním workshopem. Collegium Wartberg spolupracuje s mnohými mezinárodně uznávanými slovenskými ale i zahraničními umělci a tělesy jako Ars Antiqua Austria, Neukirchen Kammerorchester, Bella Musique Orchestra New York, Ilja Korol, Dalibor Karvay, Jeremy Joseph, Marian Gašpar, Fritz Kirchner, Gunar Letzbor. Nabízí umění a hudbu různých stylů od barokní, klasicistní hudby hrané na originální nástroje, přes romantickou a současnou moderní hudbu, až po jazz či folklór — v té nejvyšší kvalitě.

Během své krátké existence svoji kvalitu a různorodost dokazuje Collegium Wartberg i tím, že už roku 2013 vystoupilo ve Wiener Konzerthaus, Brucknerhaus, Germanisches Nationalmuseum Nurnberg a taktéž na známých slovenských festivalech.

Úspěšný projekt byl „Winterreise“ (J. Krigovský, Jeremy Joseph), free-jazz melodrama pro varhany, cembalo, klavír, 8stopý violon, kontrabas a recitaci, věnované 185. výročí úmrtí F. Schuberta, zaznamenané na DVD známým kameramanem Jánem Ďurišem a režisérem Jozefem Slovákem (2013).

Na rok 2015 jsou naplánovány CD nahrávky „Pstruh“ (F. Schubert, J. N. Hummel, V. Didi) a debutové sólo CD Jána Krigovského „Kontrabas na Slovensku po 400 rokoch“.

Při Collegium Wartberg vzniklo Collegium Wartberg Dance Company (2013) a Collegium Wartberg Young (2013). S Collegiem Wartburg už spolupracovalo přibližně 200 hudebníků.

Ján Krigovský

Ján Krigovský studoval v letech 1990 – 1995 na VŠMU Bratislava (Radoslav Šašina) a v letech 2001 – 2002 na Schola Cantorum Basiliensis specializoval ve hře na kontrabas s tzv. vídeňským laděním (David Sinclair).

Centrem jeho zájmu je interpretace komorní a sólové tvorby stejně jako orchestrální hra. Jako komorní hráč spolupracuje s mnoha soubory (např. Wiener Accademie (Martin Haselböck), Ars Antiqua Austria (Gunar Letzbor), La Cetra Basel (Ciara Banchini), Capriccio Basel, Freitags Accademie Bern, Royal Orquestra Catalunia (Jordi Savall), Collegium Marianum Praha (Jana Semerádová), Collegium 1704 Praha (Václav Luks), La Fioritta Basel, Freiburg Barock Orchester a z domácího souboru pro současnou hudbu Alea (ved. Boris Lenko).

Jeho uměleckými partnery byli mimo jiné Bohdan Warchal, Ewald Danel, Peter Zajíček, Miloš Valent, Alexander Jablokov, Jozef Podhoranský, Magdaléna Kožená a dirigentské osobnosti Claudio Abbado, Serge Baudo, Jordi Savall, René Jacobs, Sigiswald Kuijken a další.

Jako sólista spolupracoval s Capella Istropolitana, ŠKO Žilina, Musica aeterna a s mnohými zahraničními, jako např. L’Orfeo v Linci, Capriccio Basel, Konzerthaus Vídeň a Musikverein Vídeň. Vystupoval na řadě předních evropských festivalů (Wiener Festspielwochen, Salzburger Festspiele, Festspielwochen in München) a na festivalech staré hudby v Itálii, Rakousku, Švýcarsku, Německu, Holandsku a v Španělsku).


Děkujeme

Koncert se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna.

Logo Ministerstva kultury Logo Statutárního města Brna