pro aktivní účastníky

Masterclass: The Art of Singing

Masterclass s Joelem Frederiksenem (US/DE) se bude věnovat pěvecké interpretaci se zaměřením na písňový repertoár, zvláště anglické písně s loutnou.

Sobota 11. února 2017 10:00–12:20 & 14:10–16:45 — MusAcad, Kociánka 25b, 612 00 Brno-Sadová, Česká republika. (Dopravní spojení na akci) (Dopravní spojení z akce)

Toto jsou obecné informace a pozvánka na masterclass. Související stránky:
 ►► Koncert Tell me true Love, Neděle 12.02.2017 17:00.
 ►► Harmonogram & seznam účastníků.

O masterclass

Masterclass je otevřená všem zpěvákům se zájmem o provozování a interpretaci písně jakéhokoliv období. Nezávisle na typu hlasu, od sopránu po bas, je cílem to samé: oslovit posluchače, pohnout jeho city a pochopit podstatu díla s cílem opravdového sdělení, které se dotkne duše. Abychom toho dosáhli, snažíme se zdokonalovat v mnoha oblastech bez nichž by naše interpretace byla neúplná. Detailně se proto budeme věnovat jazyku, vokální technice, rétorice a deklamaci.

Účast

Aktivní účast na masterclass je nabízena profesionálním a poloprofesionálním zpěvákům, vokálním ansámblům a instrumentalistům věnujícím se doprovodu zpěvu.

Poplatek za aktivní účast činí 1500 Kč. Cena zahrnuje:

Pasivní účast na masterclass pak bude zajímavá pro kohokoliv, kdo se zajímá o barokní a renesanční hudbu a její provozovací praxi. Registrace není nutná, poplatek 100 Kč na celý kurs, zdarma pro držitele vstupenek na koncert.

Oficiálním jazykem masterclass je angličtina a němčina. Počet aktivních účastníků bude omezen.

Video na YouTube. Emma Kirkby & Joel Frederiksen
Dowland: Flow my Teares

Repertoár

Vítány jsou vokální skladby jakéhokoliv období, lze se však zaměřit na alžbětinskou loutnovou píseň. Škola anglických skladatelů-loutnistů kolem roku 1600 představuje jeden z vrcholů ve vývoji písně. V pozdně renesančním často polyfonickém stylu bylo složeno na 500 písní, v nichž se snoubí poezie a hudba a vytvářejí vrcholnou uměleckou formu. Každý zpěvák se zájmem o získání zkušeností s tímto repertoárem a o objevování tajů interpretace a sdělení slov a hudby je zván k účasti na masterclass a také k poslechu koncertu „Tell me true Love“ následující den.

Během masterclass budeme hledat odpovědi na následující otázky:

V průběhu masterclass budou k dispozici různé velikosti louten, což umožní písně lehce transponovat z tabulatury a nalézt tak polohu hlasu, ve které může být text nejlépe sdělován.


Joel Frederiksen (Foto: Thomas Zwillinger).

Joel Frederiksen

Joel Frederiksen studoval zpěv a hru na loutnu v New Yorku a Michiganu, kde získal magisterský titul. Velký podíl na jeho rozvoji měl specialista na starou hudbu Lyle Nordstrom. Joelův hlas s velkým rozsahem, který je možno označit jako basso profondo společně s jeho výraznou scénickou prezentací mu pomohly získat světové uznání. Vystupoval s předními osobnostmi světa staré hudby jako Dame Emma Kirkby, Jordi Savall, Paul O’Dette a Stephen Stubbs, s ansámbly Musica Fiata, Freiburger Barockorchester, Josquin Capella, Ensemble Gilles Binchois a Huelgas Ensemble. V letech 1990 až 1999 byl členem dvou vynikajících souborů staré hudby v USA, The Waverly Consort a Boston Camerata.

Již řadu let se Joel Frederiksen specializuje na zpěv s vlastním loutnovým doprovodem. Poté, co se přestěhoval do Německa, založil Ensemble Phoenix Munich. Jeho programy jsou pověstné svou originalitou a kvalitou, získaly pochvalné kritiky od odborného tisku a jsou oblíbeny širokou veřejnosti. Debutové CD ansámblu, The Elfin Knight, bylo vydáno v roce 2007. Nahrávky ansámblu získaly vysoká ocenění, jak např. Stern des Jahres (Münchner Abendzeitung), Orphée d’Or (Académie du Disque Lyrique) nebo Echo Klassik (Deutsche Phono-Akademie). CD Rose of Sharon se dostalo do amerického žebříčku American Billboard Top 10 a Bestseller List portálu Amazon.com. Joel je také žádaným interpretem operních a oratorních rolí, za svůj debut v roli Seneky v Monteverdiho L’incoronazione di Poppea v roce 2016 získal výjimečné kritiky. Pravidelně vyučuje na pěveckých masterclass a kursech staré hudby. V roce 2012 mu jeho alma mater, Oakland University v Michiganu, udělila titul Distinguished Alumni.