Martin Gester (FR) — Cembalo & varhany

Martin Gester se svým vlastním způsobem snaží obnovit ideál barokního hudebníka, který je v dnešní době částečně zapomenut – otevřenost, mnohooborovost a humanismus jednotlivce. Slouží mu k tomu jeho vzdělání v literatuře, hudbě vokální i instrumentální, vášeň pro historii a pozornost k ústní tradici, tanečnímu umění a divadla.

Po dokončení svých studií (varhany, cembalo, kompozice) na Konzervatoři a Univerzitě ve Strasbourgu a nasbírání zkušeností na cestách, založil roku 1990 Le Parlement de Musique, soubor postavený na kreativitě, objevování a proměnlivém obsazení, který je doma na pomezí baroka a klasicismu, mezi koncertem a divadlem. Směřuje také k objevování nových talentlů ke spolupráci s uznávanými umělci. Martin také diriguje jiné soubory, a orchestry v barokním i symfonickém repertáru. Speciální vztah má od roku 1998 s polským barokním orchestrem Arte dei Suonatori; jejich nahrávka Händelových 12 Concerti Grossi op. 6 pro švédský label BIS získala skvělé ohlasy (BBC, Toccata Alte Musik Aktuell, Diapason ad.) jako jedna z „referenčních verzí“. Martin Gester má ale rád také intimitu klávesových nástrojů, často obklopen vybranými hudebníky při provádění Monteverdi madrigalů, Couperinových motet a Concerts Royeaux, nebo komorních skladeb Bacha, Haydna či Mozarta.

Martin Gester vyučuje na Konzervatoři a na Académie Supérieure de Musique ve Strasbourgu interpretaci barokního repertoáru pro instrumentalisty – zejména na cembalo, historické varhany a kladívkový klavír – a pro zpěváky. Je zakladatelem operního ateliéru Génération Baroque, ve kterém mohou mladí zpěváci a instrumentalisté nasbírat první profesionální zkušenosti při začátcích jejich mezinárodních kariér.

Martin Gester obdržel za vedení Le Parlement de Musique z rukou francouzského ministra kultury Řád umění a literatury v hodnosti rytíře, a z rukou polského ministra kultury obdržel za práci s Arte dei Suonatori Řád za zásluhy o Polskou republiku.

Vyučovací jazyky: DE, FR, EN, ES, IT.

www.martingester.com