Musica Principum — hudba šlechtických skladatelů

Šlechtici či přímo panovníci nebyli pouze příjemci skladeb, ale někteří sami hudbu komponovali. Program doplní světová předpremiéra nově zrekonstruované suity G. Ph. Telemanna.

Sobota 11. září 2021 18:00 — Kostel sv. Kateřiny, 679 22 Šebrov-Kateřina, Česká republika.  (Akce na Facebook)

Z důvodů omezené kapacity kostela výrazně doporučujeme předchozí rezervaci e-mailem.

Účinkující

{oh!} Orkiestra Historyczna (PL):

Program

Leopold I (1640 – 1705) Suita G dur   (CZ–KRa A918)
Intrada — Sarabanda — Borea — Guige — Balletto — Ciaconna
Maximilian III Joseph (1727 – 1777) Sonata Nº 10, C dur   (D–Dl Mus. 3261-Q-1)
Allegro — Adagio — Menuett
Jan Antonín Losy (ca. 1650 – 1721) Suita B dur   (GB-Lb [2])
Allemande — Courante — Sarabande — Gavotte — Rondeau — Marche — Menuet
Johann Pfeiffer (1697 – 1761) Concerto A dur pro violu da gamba
A tempo giusto — Allegro — Largo — Allegro
Georg Philipp Telemann (1681 – 1767)
Jan Čižmář — rekonstrukce [1]
Partie Polonoise C dur   (TWV 39:1, PL–Wu RM 4135 olim Mf 2001)
Ouverture — Harlequinade — Le Ris — Rigidon — Combattans — Hanaque — Sarrois — Gigue

[1]  Rekonstrukce z dobové aranže pro loutnové duo.
[2]  Původně v majetku Christophera Hogwooda a Franklina Zimmermana. Materiál ochotně poskytli Michael Robertson, Tim Crawford a Christopher Scobie (British Library).


O programu

V působivém prostředí gotického kostela sv. Kateřiny se představí soubor staré hudby, který si od svého založení v roce 2012 vydobyl mezinárodní renomé. Tři manželské páry propojené hudbou zahrají koncertní program, který je sestaven z mimořádných skladeb.

Hlavní linie programu je věnována šlechticům či přímo panovníkům, kteří nebyli pouze příjemci skladeb, ale někteří sami hudbu komponovali.Martyna Pastuszka, Anna Firlus, Krzysztof Firlus.

{oh!} Orkiestra Historyczna

{oh!} Orkiestra Historyczna je soubor mladých profesionálních hudebníků z Katovic, kteří se věnují historicky poučené interpretaci hudby od baroka po romantismus. Prvořadým cílem tělesa je dosažení co nejvěrnějšího zvuku prostřednictvím bádání v dostupných pramenech. Členové souboru jsou laureáty soutěží a absolventi jak polských, tak zahraničních hudebních škol, kde získávali zkušenosti při spolupráci s předními evropskými dirigenty, soubory a sólisty. Od svého vzniku v roce 2012 jsou členové orchestru odhodláni rozvíjet hudební dění ve Slezském regionu zcela novým směrem a stát se kulturními reprezentanty oblasti a celého Polska.

www.orkiestrahistoryczna.pl

Martyna Pastuszka

Martyna Pastuszka se na historickou interpretaci zaměřuje od roku 2001. Po absolutoriu Hudební akademie v Katovicích v roce 2004 se umělecky dále rozvíjela dlouhodobou spoluprací s polským souborem Arte dei Suonatori a skrze hudební setkávání s dalšími význačnými umělci, jako jsou Barthold Kuijken, Martin Gester, Stefano Montanari, Kati Debretzeni, Hidemi Suzuki, Rachel Podger, Eduardo Lopez Banzo, Andrew Parrott, Giuliano Carmignola a Konrad Junghänel.

V současnosti se věnuje sólové dráze i komorní hudbě. Je členkou Arte dei Suonatori, ale také pařížského orchestru Le Cercle de l’Harmonie a Le Concert Lorrain ve francouzských Metách a hostující koncertní mistryní orchestru Le Parlement de Musique ve Štrasburku, který vede Martin Gester, a krakovského souboru Capella Cracoviensis (od roku 2010).

V roce 2012 Martyna Pastuszka společně s manažerem Arturem Malkem založila soubor {oh!} Orkiestra Historyczna, jehož členy jsou mladí hudebníci plní elánu a odhodlání rozvíjet hudební dění ve Slezském regionu zcela novým směrem a stát se kulturními reprezentanty oblasti a celého Polska. Pravidelně vystupuje v rámci Hudebních lahůdek jako koncertní mistryně se svým souborem {oh!} Orkiestra Historyczna (Didone Abbandonata 2013–2015, připravovaný projekt Arminio 2016), nebo jako členka souboru Plaisirs de Musique (Tři ženy – tři osudy 2015, připravovaný projekt Le Jardin des Plaisirs 2016).

Na svém kontě má řadu CD a DVD nahrávek, vystoupení v Polské televizi a na programech Arte a Mezzo. Řada z těchto nahrávek získala ocenění mezinárodní hudební kritiky. Od roku 2007 Martyna vyučuje hru na barokní housle na Hudební akademii v Katovicích.

www.martyna-pastuszka.com


Děkujeme

Koncert se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna.

Logo Ministerstva kultury Logo Statutárního města Brna Logo {oh!} Orkiestra Historyczna Plaisirs de Musique